Politické strany nominují ve volbách málo žen, to je fakt. Zdálo by se, že funguje zaklínadlo o tom, že by politici chtěli více žen kolegyň, ale ony samy nechtějí. "Paradoxně je situace pro ženy političky horší než byla před sto lety, tehdy ženy aktivně vstupovaly do politiky a byly velmi respektovány," myslí si politolog Jan Kubáček.

Ženy jako svěží téma

"Zelení potřebují netradiční témata a ženská otázka je tématem velmi svěžím," je přesvědčen Kubáček. SZ je také v oblasti prosazování žen do politiky nejaktivnější. Už v současnosti funguje 30 procentní kvóta pro ženy používaná při sestavování kandidátek. V budoucnu by strana chtěla přejít na "zipový systém", kdy by se kandidáti střídali podle pohlaví.

"Účinnost kvót pro vyrovnané zastoupení žen a mužů se ukázala být zcela zjevná. Poslanecký klub se pyšní paritním zastoupením politiků a političek," popisuje Lenka Bennerová, ředitelka Fóra 50%, které se věnuje rovnému zastoupení obou pohlaví. Jenže Zelení narazili na skutečnost, že "nejsou lidi", to jak muži tak ženy, proto nebyli schopni nominovat své kandidáty pro doplňovací senátní volby.

Filip by chtěl, strana ne

Jiná situace je v KSČM, tam by ženy podle Kubáčka i byly, jenže naráží na generační problém. "KSČM by jako levicová strana měla chránit slabší, tedy i ženy, jenže pro starší generaci jsou kvóty něčím zcela nepřijatelným", dodává. Komunisté přitom uplatňují "doporučení pro sestavování kandidátních listin".

Kvóty "natvrdo" ale budou ve straně jen těžko. "Předseda Filip se snaží toto doporučení formalizovat, ovšem v blízké době je podle něj průchodnost tohoto návrhu nereálná," domnívá se Bennerová. Podle Kubáčka hraje roli také to, že strana je silně centralizovaná a typický představitel strany, kterým je muž okolo 50 let. "Tomu je téma kvót naprosto cizí," doplňuje.

Silná ženská frakce, ale bez kvót

Předseda ČSSD Jiří Paroubek se pokusil kvóty zavést ve své straně, i přes velké sliby a nadšenou podporu žen straniček pohořel. "Kvóty demonstrují vnitřní rozhádanost strany, byť všichni říkali, jak více žen v politice chtějí," kritizuje Kubáček. S tím souhlasí také Bennerová, podle ní je s podivem, že kvóty nebyly prosazeny, byť ČSSD má nejsilnější ženskou frakci zemi, která čítá několik tisíc členek. Avšak ženy v sociální demokracii nejsou zcela jednotné.

Přitom se Kubáček i Bennerová shodují v tom, že právě kvóty pro ženy a s tím i větší důraz na ženská témata mohl straně prospět, mimo jiné i proto, že sociální demokracie v západní Evropě takto sbírají cenné politické body.

Ženy nejsou dost "politicky zatížitelné"

"KDU-ČSL má ze všech českých politických stran nejvíce žen ve své členské základně, přesto ženy do svého předsednictva nominují jen výjimečně," popisuje Bennerová. Ženy přitom tvoří 52 procent členské základny. Podle ní je pro lidovce výzvou překonání stereotypu, že "aktivní matka nerovná se špatná matka". "Jiří Čunek odůvodnil nedostatek žen na kandidátních listinách nízkou "politickou zatížitelností" žen," vysvětlila ředitelka Fóra 50%.

Naopak Kubáček si myslí, že KDU-ČSL s ženami pracuje velmi dobře. "Ženy jsou ve straně podporovány a strana se je snaží prezentovat," vysvětluje. Lidovci se podle něj snaží "nasytit své voličky", protože jsou tradičně stranou, kterou volí více žen než mužů.

"Je s podivem, že ODS nenominuje na kandidátky výrazné ženy manažerky, které by mohly prezentovat její sdělení, že dává prostor všem, kteří něco dokázali," diví se Kubáček. Podle něj je ODS výrazně konzervativnější než KDU-ČSL, proto nesáhá po tématu, které nabízí západní pravicové strany "úspěšná žena". Kvóty strana jednoznačně odmítá. "Zástupci ODS argumentují obavami z jakýchkoliv regulací jako nástroji omezení svobody, demokracie a volného výběru," popisuje Bennerová.

Pravicové nebo levicové téma?

Pravicové strany prezentují kvóty jako levicové téma se snahou po rovnostářství. "Je pravda, že někteří čeští politici celkově oblast rovných příležitostí neakceptují a domnívají se, že téma levicové je. Nicméně ve světě ani v Evropě tomu zdaleka tak není," dodává Bennerová. Podle ní také tradiční pravicově-konzervativní strany uplatňují kvóty v Německu a Rakousku.

"Otázka rovných příležitostí je u nás generační problém. Víme, že smíšené kolektivy pracují mnohem efektivněji. Přesto pro generaci padesátník je to něco neosvědčeného a nepřirozeného," domnívá se Kubáček. Podle něj funguje u mužů politiků strach z toho, že budou nahrazeni ženami. Jenže to není tak snadné.

"Za velkou chybu považuji, že se ženy často ani v rámci jedné politické strany nedokáží dohodnout a prosazovat společnou strategii," konstatuje Bennerová. Podle ní, kdyby se ženy sjednotily a byly více solidární jedna s druhou, vedení strany by jejich oprávněným požadavkům nemohlo vzdorovat.