"Už jsem ani nedoufala a stalo se. Jsem zpátky v Čechách," pronesla legendární česká krasobruslařka při zahájení tiskové vrzanova_LADY.jpgkonference ve vile Betramka, kde byly představeny oceněné dámy ankety Lady Pro 2006. Ája Vrzáňová je mezi nimi. "Mám radost ze všech ocenění, které dostávám. Člověka vždy potěší, když na něj krajané nezapomenou," komentovala zisk čestného titulu.

"Paní Ája je pro mě, a většinu Čechů zejména mé generace, krásným i nesmlouvavým zosobněním úspěchu, nezlomné vůle a výrazné osobní statečnosti. Velikost odvahy opustit, v daný moment fakticky navždy, rodnou zemi, která podlehla komunistické diktatuře, mohou zcela docenit jen ti, kteří v životě stáli před stejným rozhodnutím a nám všem ostatních nezbývá než ji za to neskonale obdivovat," říká Dr. Karel Muzikář, prezident společnosti Comenius, která anketu Lady Pro pořádá.

Alena Vrzáňová se narodila v roce 1931. Na podzim roku 1946 trénovat krasobruslení do Londýna. v letech 1947 - 1950 byla mistryní Československa v krasobruslení. Mistrovství světa vyhrála poprvé v roce 1949 v Paříži a o rok později obhájila zlato v Londýně.

Poté se do tehdejšího Československa, na radu svého otce, už nevrátila. Odmítla se podvolit tlaku, vyvíjenému na reprezentanty ČSR, a v roce 1950 zažádala v Británii o politický azyl. Nebylo jí tehdy ještě ani osmnáct let a věřila, že za dva roky se domů zase vrátí. Jejím druhým domovem se však posléze staly Spojené státy a New vrzanova_aja_LADY.jpgYork.V dubnu 1950 odcestovala do USA na angažmá do revue Ice Follies, kde jezdila tři roky. Dalších třináct let pak bruslila v Ice Capades.

Svého manžela Pavla Steidlera poznala paradoxně v New Yorku. "Moje přítelkyně, také Češka, mě vzala na večeři do české restaurace. Přišli jsme tam a já se seznámila s majitelem. Za čtyři měsíce jsme se vzali a bylo to krásných dvacet let," vzpomíná. "Čeští muži jsou mnohem romantičtější a galantnější než Američané," dodává s úsměvem.

Po ukončení krasobruslařské kariéry provozovala Ája Vrzáňová spolu s manželem několik restaurací v českém stylu. "Miluji českou kuchyni. A stejně tak v New Yorku jsou česká jídla velice oblíbená."

V roce 1978 jí zemřel otec, představitelé komunistického režimu jí však nedovolili se pohřbu zúčastnit. Tehdy si řekla, že už se domů nikdy nepodívá. Díky převratu v roce 1989 však mohla svoje rozhodnutí přehodnotit. Od listopadu 1989 žije střídavě v Praze na Vinohradech a v USA. "Co se týče Prahy, jsem strašně sentimentální. Ráda se vracím na stará známá místa, oblíbenou mám hlavně Svatou Ludmilu."

Česko navštěvuje Ája Vrzáňová - Steindler pravidelně, pomáhá zdejším krasobruslařským talentům a věnuje se humanitárním akcím. Co se týče dalších aktivit, je skeptická. "Ráda dělám dobré jméno zemi, ale do politiky se zapojovat nehodlám. Kdyby manžel ještě žil, určitě bychom v Čechách začali podnikat, ale sama už se do ničeho vrhat nebudu."